Who the hell is Oli Egler!?

Who the hell is Oli Egler?!

 

Móda je všechno – je to věda spojující elementy historie, antropologie a psychologie, je to forma umění –  ovlivněná popkulturou, hudebními žánry, filmy a uměleckými směry. Je to také zrcadlo společnosti, odrážející momentální nálady a nepokoje, politické a sociální změny. V neposlední řadě je to také obrovský business, který občas dává do pozadí všechno výše uvedené….

Je to také umění žít a milovat. Člověk nemusí sledovat ani dodržovat trendy aby módě rozuměl, a uměl ji ocenit. Pro někoho představuje třeba “jen” styl, a i to se počítá. Iris Apfel často říká: “Osobitý styl je více, než krása. Ta časem pomine, ale styl – ten je věčný!”

 

Iris Apfel

 

Na vlastní oči sleduji, jak se móda a přístup k ní mění, jak se pomalu vytrácí její umělecký aspekt, a stává se pouze produktem (velmi znalých a šikovných) marketérů, kteří ji nyní tvoří namísto designerů…
To není “moje” móda…

Má láska k tomuto druhu umění je hlubší, citová chcete-li. Není jen o kráse na první pohled (co vás láká “sexy” obálkou fashion magazínu). Je protkaná historií a symbolikou, společenskými zvraty a náhodami, je produktem lásky a hluboké úcty k řemeslu, oboru i lidem, kteří ji tvořili a kterými je inspirována.

 

O čem tedy budu psát? 

O tom, jak vznikaly položky našich šatníků a kdo je tvořil. O subkulturách, které daly vzniknout trendům, které doposud nosíme, a ani o tom nevíme. O tom, jací designeři přispěli svou tvorbou a jak. O tom, kam směřujeme teď. O rychlé a pomalé módě s nadsázkou i vší vážností. O géniích minulosti, které byste měli znát. O tom, proč Hollywood nikdy nevyjde z módy. O talentovaných lidech i módních provarech. O tom, proč po některých kusech toužím, a kde je hledám.

 

 

O tom, že vše už bylo vymyšleno, a to dříve, než si myslíme. Možná někdy také napíšu o tom, proč ze všeho nejvíc miluju mules, ale skoro je nenosím.

 

 

 

“Who the hell is Oli Egler?” 
Jsem šťouravý milovník “fashion vesmíru”, módní historik-amatér, publicistka a kritik, kterého se nikdo neptá. Jako zvídavý invalida Jirka Karásek brouzdám na módní scéně a ptám se, “co tím chtěl návrhář říct”. Móda bez myšlenky je totiž to samé, jako donut bez glazury – naprosto zbytečná věc!
Jsem antitalent na selfíčka a odpůrce instagramu (takže má stránka je one big mess). Jsem #curvy a sarkastická, a nestydím se za to…

 

 

 

Krom tohoto webu přispívám do Vogue CZ, Harper’s Bazaar CZ a deníku METRO, takže pokud nejsem aktivní zde, najdete mě na jejich on-linu.