Who the hell is Oli Egler!?

Who the hell is Oli Egler?!

Každá “blogerka” (byť upřímně preferuji spíše slovo žurnalistka) začíná slovy – „móda mě baví”, nebo to alespoň uvádí jako hlavní důvod své činnosti. Já s nimi naprosto souhlasím – móda je věda, plná vzorců a pravidel, propojující (nejen) humanitní vědy, a zároveň umění, které je vždy okořeněné subjektivním citem a stylem fashionistek.
Důvodů tedy pro celý tento „bigass project” je hned několik:


Přestala jsem se stydět své velikosti 38/40, a pochopila, že styl nemá žádné hranice – věkové, velikostní, ani jiné. Každá žena je krásná, ale musí vědět, jakým způsobem to umět dát najevo a nebát se být středem pozornosti, divou, královnou večera a to v tom nejlepším slova smyslu. Iris Apfel jednou řekla, že “Osobitý styl je více,než krása. Ta časem pomine, ale styl – ten je věčný!”

 

Iris Apfel

 

Samozřejmě je dobré znát věci jako dress code, symboliku barev, tvarů, střihů, to je jenom plus, který vám pomůže v kombinování a hledání vlastního “know how”.
Budu se s vámi dělit o hlubší analýzu módy, trendů a historie, a to v rubrice SMART : proč se změnil ředitel Britského Vogue (kterou naše fashion modla Carrie Bradshaw četla jako Bibli), kdo je uměleckým ředitelem Diora (a to vlastně kruci znamená?!), a proč si celý svět v roce 2011 po odchodu Johna Galliana řekl WTF?! Také komu třeba vděčíme za unisex styl a kdo stvořil kult supermodelek, který se dnes tak urputně všichni snaží přetvořit.

Velký díl mého webu bude věnován i otázce slow fashion. Byť nejsem ortodoxním zastáncem ekologické módy a občasného greenwashingu, s oblečením vždy zacházím s respektem. Raději koupím jednu položku, která mě bude stát majland, ale bude to dobře promyšlený, a v časové perspektivě velmi finančně výhodný nákup.
Plně jsem se vzdala fast fashion řetězců, a od roku 2015 se navždy rozloučila se Zarou, H&M, TopShopem, a ostatními šunty. Kvalita méně jak na jednu sezonu? Proč? Když kožená bunda NIKDY nevyjde z mody!
Miluju staré poklady z máminy skříně (tím myslím autentické věci z 80. 90. let v naprotosto TOP stavu BTW!) které mě pokaždé ubezpečí v tom, že už VŠECHNO mám! Každý dobrý fashion specialista vám řekne, že je móda cyklická, a tedy každých 20-25 let se vrací, takže není třeba velkých nákupů “na celou sezónu”.
Vzpomeňte na naši kolegyni Carrie – pamatujete si snad, že by nakupovala ve Forever 21? Kdepak. Butiky a sekáče!  Každopádně kdo koukal na seriál pořádně, tak ví, že všechny věci pečlivě schovávala (boty dokonce i v troubě) a jedinečné kousky ve svém šatníku jen správně kombinovala.

 

 

 

Napodobovat módu z přehlídkových mol je jednoduché – stačí znát ten správný střih, tvar, velikost a materiál a e violá! Možná i právě díky této hře napodobování blogerky tvrdí, že je “móda baví”:)

Vlevo:
Moje maličkost

Vpravo:
Model z přehlídky Balenciaga z podzim/zima 2016 s „malým updatem” k výročí jeho vynálezu Eddiem Bauerem roku 1936

 

 

 

 

 

 

 

Vpravo:
Kendall Jenner, modelka

Vlevo:
Julia Sarr-Jamois, stylistka, modni editorka časopisu i-D, a jedna z vévodících osob v žebříčku nejlépe oblekaných žen světa!

 

 

 

 

 

Rozdíl oproti minulému století je v to, že teď je v módě doopravdy VŠECHNO! Neexistuje styl, který by na ulici působil jako faux-pas.
V dnešní době nám značky již NEDIKTUJÍ ale NABÍZÍ! Ať nosíte rádi military, punk, businees styl, nebo jste přívržencem anti-mody – jste pořád „in”.
Česká moda je velmi specifická a byť tu stále frčí minimalismus a sportovní “chalupář chic” ve stylu devadesátek, myslím, že je vždy prostor pro zlepšení. Móda není hra bohatých. Je to CV, které nosíte na sobě. Je to vaše vizitka. Podle toho, co máte na sobě se dá poznat mnohé – váš vztah k práci, k sobě samým i vašemu okolí. Mrknutím oka vaše okolí pozná, zda si sami sebe vážíte, nebo ne – je to psychologie.

 

 

 

Móda je věda, symbolika, je plná historie a zajímavých osobností – je to jeden velký vesmír. Baví mě jej poznávat a dělit se s ostatními, kteří (stejně jako já) prahnou po informacích. Naučme se módu vnímat jako něco více, než jen “povrchní hadry”, jak ji často mnozí odsuzují. Naučte se ji milovat a vážit si ji… It’s fun!!!!

Krom svého webu aktivně přispívám do Vogue CZ, Harper’s Bazaar CZ a deníku METRO, takže pokud nejsem aktivní zde, najdete mě na jejich on-linu.