Who the hell is Oli Egler!?

7 kyselin – skloubení vědy a přírody pro krásnou pleť

Které kyseliny vám v kosmetice pomáhají? Vyberte si tu nejvhodnější pro vaši pleť.

Pozorně si čteme o tom, co jíme, vyhledáváme informace o benefitech potravin pro naše tělo, a to samé platí i pro naši pleť. Díky rychlému přístupu k novým vědeckým poznatkům a inovacím v laboratořích velkých i malých značek máme nyní možnost vybírat ze širokého spektra výrobků. Jak ale vybrat ten, který nejvíce sedí zrovna vám?

Proč se zrovna kyseliny staly „zlatým standardem” v péči o pleť?
Odpověď je jednoduchá – jsou univerzálním a navíc velmi šetrným pomocníkem v rámci obnovy buněk. Naše pleť je hromadí na svém povrchu záměrně. Slouží totiž jako ochrana proti volným radikálům a škodlivému slunečnímu záření. To však zároveň zpomaluje vytváření buněk nových, a tím samým prodlužuje výskyt jizev či pigmentace. Při větším nahromadění nečistot a odumřelých buněk na povrchu se také ucpávají póry, což způsobuje zánětlivé reakce, a tím i výskyt pupínků, které postihuje nejen dospívající jedince, ale i velké procento mužů a žen nad 25 let.

Co dělají? 
Kyseliny rozpouští vazby, které drží ony odumřelé buňky a nečistoty pohromadě, a tím snáze se i odstraňují z povrchu pleti. Tento druh čištění je o mnoho efektivnější a šetrnější než to mechanické – pomocí tvrdých peelingů, speciálních kartáčů a jiných beauty pomůcek. Ty mohou naopak pleť ztenčovat a způsobit tak odhalení kapilár, kterých se jen tak lehce nezbavíte. Mechanické kartáče navíc mohou být velmi příjemným zázemím pro bakterie, a tím nadělat ještě více škody.Čistá pleť – zbavená odumřelých buněk a nečistot, posílá signál o tom, že je „obnažená”, aby pro svojí ochranu začala produkovat nové buňky. Tím pádem se zrychluje jejich obnova, rychleji se hojí pigmentace, jizvičky, a v některých případech napomáhá i produkci kolagenu.Všechny tyto kyseliny (a především kyselina retinová) činí pleť velmi citlivou na slunce, a proto je nutné chránit pleť denním nošením ochranného faktoru.

Existuje jich však spousta druhů a každá se zaměřuje na něco trochu jiného. Vybrala jsem pro vás proto ty nejznámější, abyste si mohli vybrat “tu svoji”: 

Salicylová kyselina
Patří do kategorie BHA (beta hydroxy acid) a získává se buď z vrbové kůry, nebo synteticky. Má větší molekuly, díky kterým zůstává na povrchu pleti, kde velmi účinně působí v boji proti akné. Na rozdíl od jiných kyselin je rozpustná v tucích, díky čemuž proniká do pórů mastnější pleti lépe a efektivně čistí nečistoty. Je také účinná při zklidnění zánětů a v boji proti akné. Krom čistících prostředků a tonik se může používat i pouze lokálně na postižená místa.
Moje oblíbená: Salicylic Acid Cleanser od Inkey – viz článek o celé řadě ZDE

 

 

 

Glykolová kyselina
Patří do kategorie AHA (alpha hydroxy acid), a získává se z cukrové třtiny. Na rozdíl od ostatních kyselin jsou její molekuly nejmenší, a tudíž nejlépe ze všech proniká do hloubky, kde bojuje proti prvním známkám stárnutí. Je velmi účinná v boji proti pigmentaci a jizvičkám, regeneruje pleť a zlepšuje její celkový tón. Obecně se glykolová kyselina doporučuje pro starší pleť, a to kvůli jejím „omlazujícím” schopnostem, kdy dokáže pleť doslova rozzářit. V menším množství pleť pomáhá okysličit a hydratovat. Nedoporučuje se pro velmi citlivou pleť, pro kterou může být příliš agresivní.
Má oblíbená: Pixi Glow Tonic 5% – viz článek ZDE nebo sprej Emma Hardie Plump and Glow Hydrating Mist

 

 

 

 

Mléčná (Lactic) kyselina
Další zástupce AHA kyselin. Má podobné účinky jako kyselina glykolová, nicméně je o něco jemnější. Získává se z mléka, kvůli tomu se nejedná o veganský produkt. Je velmi účinná v boji proti akné i hyperpigmentaci a pomáhá sjednocovat tón pleti. Je vhodná pro všechny typy pleti, avšak nejvíce prospěje starší, sušší a citlivější. Má také skvělé zvlhčující schopnosti, díky kterým pomáhá udržet vnější vrstvu pleti vždy hydratovanou.
Má oblíbená: Gigi Nutri-Peptide 10% Lactic Cream (nakupuji v NK Studio)

 

 

Mandlová kyselina (Mandelic acid)
Opět patří do kategorie AHA kyselin, a jak již název napovídá získává se z hořkých mandlí. Jedná se o nejšetrnější kyselinu v boji proti akné. Má skvělé antibakteriální účinky, reguluje tvorbu mazu a pomáhá i hojit jizvičky po cystickém akné. Doporučuje se používat v rámci rekonvalescence pleti po laserové terapii. Je tedy vhodná i pro tu nejjemnější a nejcitlivější pleť. Ve větší koncentraci (10-20%) má navíc klinicky prokázané účinky produkce kolagenu.
Můj oblíbený: Nezkoušela jsem jej ve velké koncentraci, avšak ji (společně s kyselinou fytovou) obsahuje mnou velmi milovaný produkt Dermalogica Daily Microfoliant

 

Azelaová kyselina (Azelaic acid)
AHA kyselina, která se vyrábí průchodem ozónu skrze kyselinu olejovou nebo jinou syntézou. Tento druh kyseliny je nejúčinnější v boji proti bakteriálnímu akné. Bakterie jsou na naší pleti přítomny běžně, avšak ve větším množství mohou zapříčinit vznik infekce a tím i pupínků a akné. Kyselina azelaová zastavuje produkci bílkovin, které jsou nezbytné pro přežití bakterií, a tím eliminuje jejich množství na pleti. Redukuje produkci melaninu, který je zodpovědný za zbarvení tkání, a redukuje tak projevy tmavých skvrn. Na rozdíl od kyseliny glykolové, která má podobné benefity, je azelaová kyselina k pleti o mnoho šetrnější, a proto vhodná i pro ty, kdo trpí chronickou růžovkou (rosacea).
Můj oblíbený: Vyzkoušela jsem zatím jen jediný, a to od The Ordinary Azaleic Acid Suspention 10%

 

 

 

Retinová kyselina – tretinoin (retinoic acid)
Patří mezi kyseliny PHA (poly hydroxy acid) a jedná se o formu vitamínu A. Ten je jednou z nejefektivnějších látek (ne-li nejefektivnější) podporujících tvorbu kolagenu a elastinu v pleti. V rámci pravidelného používání dochází ke zlepšení celkové textury pleti a zpevnění kontur. Prodává se v mnoha podobách i koncentracích – od čisticích gelů až po krémy s vyšším procentem na předpis. Doporučuje se používat pouze večer, protože činí pleť citlivou na sluneční záření.
Můj oblíbený: Záleží na síle, od jemných a běžně dostupných (The Inkey List Retinol), přes silnější (Medik8 Crystal Retinal 1-10), až po ty na lékařský předpis (Differin Gel). Doporučuji si proto přečíst více obecně o vitaminu A ZDE

 

 

Kyselina askorbová (ascorbic acid)
Jedna z forem vitamínu C patřící také do rodiny PHA. Jedná se o derivát z glukózy, vyrábí se chemickou syntézou z hroznového cukru. Jeden z hlavních a velmi potentních antioxidantů chránící pleť od volných radikálů, který je velmi efektivní v boji proti pigmentaci. Povzbuzuje pleť a pomáhá jí dodat zdravý a zářivý vzhled. Vitamín C je v čisté formě velmi nestabilní, který je velmi citlivý na sluneční záření.
Můj oblíbený: vyzkoušela jsem jen malé množství produktů s vitaminem C, avšak dobrý dojem na mě udělal Kiel’s Powerful Strenght Line Reducing Concentrate 12,5% a The Inkey List Vitamin C

 

 

Jaké jsou vaše oblíbené kyselinové produkty?

share
  • Author: Skincare v době mrazivé https://oliegler.cz/2021/02/22/skincare-v-dobe-mrazive/ Added 22 Únor, 2021 в 22:03

    […] nepůsobí dlouho). Cleanser od Medik8 má BHA i AHA kyseliny (vysvětlení těchto pojmů najdete ZDE), je jemný a šetrný, a proto ani mou citlivou pleť nepálil. Jak na to:  Množství cca […]

    Odpovědět

Napsat komentář

Login with

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *