Who the hell is Oli Egler!?
  MIX    MIX  

Co je SWAP (a je to košér)?

Na jeden takový SWAP jsem se šla podívat, abych zjistila, zda se jedná o "špinavou hrabárnu", od které mě odrazoval můj instinkt, nebo o nový, potenciální druh obchodu. 

Vloni jsem s Ivou Burkertovou (ODIVI) pracovala na její prezentaci v rámci akce pro startupy – Climate Challenge. Seznámila jsem se tam s Lucií Poubovou a Kristýnou Holubovou, které prezentovali svůj koncept SWAPů. Nápad mě zaujal, ale instinkt mě od toho odrazoval.

 

Lucie Poubová a Kristýna Holubová

 

Není to tak dávno, co second handy, a podobné koncepty, byly pro mnohé naprostým tabu. Pořizování nošeného oblečení bylo jakýmsi stigma, které se pojilo s chudinou, a nesignalizovalo u většinové populace nic dobrého (podrobněji jsem o second hadech a vzniku vintage psala zde). Za posledních pár dekád se však ze second handů stal kult, a to nejen kvůli stále přetrvávajícímu trendu “vintage looks”, ale i díky přechodu na “udržitelnější” způsob života. Second handy jsou v podstatě prodejem zboží, které se vybere z armády spásy a neprodaných kolekcí (které se na rozdíl od luxusního segmentu nezničily). Zboží se nakupuje v obrovských kvantitách, renovuje se (pere, čistí, opravuje) a následně putuje na ramínka malo i velko obchodníků po celém světě. Jedná se tedy o kusy, které dosloužily jednomu majiteli, a přesouvají se tam, kde se mohou znovu-využít. SWAP funguje na podobném principu. Přinesete zboží v dobrém stavu, které již nenosíte, a zkrátka je posíláte “dále”. Na rozdíl však od obchodů za něj nic neplatíte – něco přinesete, něco odnesete. Barterová výměna. Jednoduché.

 

 

Není to butik, dámy a pánové, nebudu vám lhát. Nečekejte naleštěné vitríny ani šaty od Diora na každém ramínku. Prosecco u vchodu je ale velkým plus. (Good mood alert!) Najdete zde basic oblečení na denní nošení v podobě košil, denimu, mikin, šatů atd, za které nechcete zbytečně utrácet. Výhodou je to i pro ty, kteří nechtějí nosit své stále pěkné kusy do komisních prodejen, kde budou majitelé selektovat “co je prodejné, a co ne” (nic proti, je to jejich business!). Sem můžete přinést všechno, a s jistotou budete vědět, že vaše poklady putují do dobrých rukou. Win win.

Co však na akci nejvíce upoutalo mou pozornost, byl doprovodný program. Můžete se zda naučit věci šít, opravovat, či tvořit vlastní “umělecký” design, tedy to, co jste se nenaučili od maminek a babiček (nebuďme sexisti, dědové a otcové umí šít také, ale ženy se tomu v minulosti přeci jen věnovaly více). Naučíte se zde zručně upcyklovat po vzoru Ivy Burkertové nebo Kristiny Fingerland. Ona snaha odnaučit se konzumovat módu jako jednorázová, plastová brčka, probudit v sobě designerského ducha a znovuzrodit úctu k oblečení je hlavním “gró” SWAPů, a posláním jeho zakladatelek.

 

 

Kvalita oblečení není o nic horší, než běžná selekce v řetězcích Textil House nebo na každoročním, charitativním bazaru Báry Nesvatbové na Žofíně (kde jsem byla dnes). V rámci SWAPů můžete koupit i některé “fancy” kusy od designerů (vystavené jako příkladový design upcyklingu).

 

 

Pro ty, kteří se snaží žít bez odpadu, mají rádi antiky, bazary, a neopovrhnou ani Sue Ryder – tady budete jako doma. Mění se zde nádobí, bytový design, doplňky i hračky. Můžete si odnést jen omezené množství kusů (přinesete 10, odnesete 10), a proto je dobré vybírat jen to, co opravdu potřebujete.

SWAPem eliminujete nákupy malých položek z fast fashion řetězců (módy i home dekoru), vracíte do oběhu věci, které již byly jednou vyrobeny, a tím se snižuje poptávka po kusech nových. Může to být vaším prvním krokem k okusení života bez zbytečných, impulzivních mikro-nákupů (aka “jé, to je pěkný, to se mi určitě bude někdy hodit, a stojí to jen stovku”), či přestupnou stanicí do minimalistického života.

Lucka a Kristýna chystají v říjnu svou zatím největší akci, která se bude konat v prostorách Holešovické tržnice, takže je určitě sledujte na IG.

 

share

Napsat komentář

Login with

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *