Who the hell is Oli Egler!?

Vše o Retinolu (Vitaminu A) a jak si vybrat ten správný

Ze všech koutů o něm slyšíme. Je to skoro jako avokádový boom, který smetl ze stolu všechny ostatní potraviny, a přebarvil náš život na zeleno! Koluje však spoustu nesourodých informací, a je proto potřeba si mezi nimi udělat pořádek.

Co je Retinol a jak se dělí : 
Správně by se měl používat výraz “Vitamín A”, ale beauty průmysl se tak nějak přizpůsobil slovu “retinol”. Je to stejná historka jako s britským “hoover” a americkým “vacum cleaner” – jedná se o to samé.
NICMÉNĚ! Pojďme používat správné názvosloví, protože právě to může být mnohdy kamenem úrazu.

Vitamín A je kyselina retinová (retinoic acid). Retinol / retinaldehyd / retinol estery (omlouvám se za složité názvosloví) se od ní liší tím, že je pokožka musí na buněčné úrovni přeměnit na kyselinu retinovou, aby měli stejný účinek. Každý z nich má (chemicky) další stupeň přeměny, a každá přeměna (konverze) proto oslabuje sílu či účinek produktu. Z toho důvodu 1% retinol není třeba tak účinný jako 0,025% kyseliny retinové, ale může se ukázat i přesto jako dráždivější.

V čisté podobě se kyselina retinová (taktéž pod názvy tretinoin/retin-a) prodává jenom na předpis, a koncentrace může být 0,1% 0,05%, 0,025%. V tomto případě je můžete silou přirovnat k dvojitém espressu.

Retinaldehyd (jedna konverze) a hydroxypinacolon retinoate (granactive) – o dost jemnější verze, chemicky vzdálená od svého staršího bratra. V naší rovnici podobné espressu.

Pokud však hledáte něco dostupné v obchodech (na což se asi i zaměříme) uvidíte na seznamu ingrediencí spíše název retinol (s dvojitou konverzí). Prodává se v koncentraci 1%, 0,5% a 0,3%. Není tak agresivní, a bude trvat déle, než uvidíte výsledky, avšak bude jemnější k pleti viz níže. Cappuccino

Retinolové estery (organické sloučeniny) mají podobné názvy (retinol propionate, retinyl palmitate – z těch silnějších, a retinyl acetate a retinyl linoleate z těch slabších) mají minimálně trojitou konverzi, a proto jsou v naší rovnici silné asi tak jako Latte.

 

Většinou se také postupuje podle vzorce – čim výš je určitá ingredience ve složení, tím vyšší je jeho koncentrace v produktu. Takže pokud najdete i tak slabé % retinolu (pardon, Vitaminu A!) někde na posledních příčkách z celkových 50 ingrediencí, asi to nebude nejúčinnější přípravek.

 

Co ve skutečnosti Vitamín A dělá: 
V rámci klinických studií je dokázáno, že Vitamín A a SPF faktor JEDINÉ OPRAVDOVÉ anti-aging ingredience. SPF chrání a Vitamín A “opravuje” to, co na pleti být nemá. Vitamín A se původně předepisoval lidem s (těžkou formou) akné, avšak se po klinických testech ukázalo, že dělá o mnoho více. Nejen, že hojí akné, ale pomáhá bojovat s pigmentací, rozjasňuje tón pleti (pro ty, co mají “zašedlou” pleť), pomáhá bojovat s vráskami a zlepšuje elasticitu. Učí pleť lépe hospodařit s vodou (hydratací), stahuje velké póry, zrychluje proces obnovy pleťových buněk, podporuje rychlejší produkci kolagenu (která se s časem samovolně zpomaluje) a navrací pleti pružnost. Je to prostě superfood pro pleť!

 

Kdy a kdo ho může používat: 
Kdokoliv, kdo cítí, že potřebuje pomoc:) ! Obvykle se Vitamín A doporučuje od ranních 30 let jako prevence, ale pokud cítíte, že váš životní styl není zrovna nejzdravější, nebo máte nějaké genetické predispozice, nebo cystické akné, které nechcete řešit hormonálními prášky, anebo je vám zkrátka za 40 a nechcete na plastiku, protože ji ještě nepotřebujete – tohle bude váš kamarád! Samosebou existují různé druhy Vitamínu A s různou intenzitou, takže nečekejte, že vám doktor předepíše tu nejsilnější variantu hned ze začátku. Začněte zlehka (většinou se doporučuje 3x týdně) retinolem z obchodu, sledujte, jaký efekt to bude mít. Následně můžete dávku nebo intenzitu zvyšovat s krémy na předpis. Pokud je vám 25 a máte pár pupínků na bradě, zajděte si radši na kosmetiku a vysaďte Colu a sladkosti z jídelníčku.

 

Může vyvolat podráždění? Sleze mi po něm kůže?
Není to laserový peeling! Přípravky s vitaminem A dostupné v obchodech jsou 100% bezpečné a nic se vám nemůže stát (pokud na něj nemáte nějakou záhadnou alergii, která je stejně spojena většinou s jinými ingrediencemi v produktu). Ty, které jsou na předpis vyžadují více respektu a hlavně dodržování pokynů doktora! Nepodceňujte jeho (byť na první pohled neviditelný) efekt. Je to stejné, jako s bělicími přípravky na zuby. Ty, co jsou v obchodě, obsahují tak malé množství bělících ingrediencí, že sotva uvidíte rozdíl, ale možná když přestanete pít kafe/víno/čaje, jíst borůvky, kouřit atd., uvidíte po měsíci malý efekt. Ty, co vám p(r)odává doktor jsou o mnoho silnější protože jen doktor určí, kolik, jak a zda jej VŮBEC potřebujete!
Pamatujte, že vitamín A je lék a nikoliv toxický odpad! Společnosti potřebují spokojené zákazníky, kteří se budou vracet pro efektivní produkt! Samozřejmě pokud si na sebe namažete 3x víc, než doporučovanou dávku léku na předpis několik dní za sebou, můžete se probudit s McNuggets místo obličeje. Ale za to už nemůžete vinit nikoho jiného.
V závislosti na síle můžete mít malá zarudnutí nebo sušší pocit, či případně pleť může být trochu šupinatá a slézat. To je však proto, že se pleť obnovuje – to je to, co chceme! Samozřejmě z vás nebude Tommy Lee Jones aka Two-Face ve filmu Batman Forever!

 

Poznámka: Žádný krém vám nenahradí plastiku – pokud máte kůži povislou u kolen, nečekejte, že po jedné aplikaci se další ráno probudíte, a budete vypadat jako vaše dcera v předškolním věku. Mnohdy napravit roky zanedbanou pleť trvá déle, než si myslíte. Na jednu pigmentovou skvrnu stačí pár hodin na slunci bez SPF, a následně měsíce/roky léčení. Babičkovské rady typu “slunce je nejlepší lék na všechny nemoci” jsou sice fajn, ale vaše bábi asi neví, co je rakovina kůže.
Takže mějte na paměti, že to chvíli potrvá! Nezapomínejte také, že je to aktivní ingredience, která vaši pleť činí citlivější na slunce (které jej zároveň deaktivuje), proto by se měla používat jen večer (v 99%). Je také NAPROSTOU POVINNOSTÍ používat SPF každý den pod make up. V našem podnebí SPF30 v zimě a SPF50 v létě. Pleť je na slunce citlivější, a v rámci své obnovy potřebuje během dne ochranu, v opačném případě je vám retinol k ničemu!

 

Moje zkušenost:
Byť jsem zatím nepřekročila číslo 30, rozhodla jsem se i přesto zkusit tento zázračný produkt. Od určité doby se mi začala v “hormonálním období” horšit pleť a následné přesušování kyselinami, paskami a peelingy (ano, můžu si za to sama!) celkové situaci moc nenapomáhalo. Stará pigmentace, nesourodá pleť, sem tam textura atd.

Nejprve jsem začala čistícími mléky a toniky s retinolem, které se ukázaly jako “nezázračné”. Možná pleti nějakou dávku přeci jen dopřáli, ale neviděla jsem žádný výrazný efekt. U svého PIXI Retinolového Cleanseru jsem však zůstala v rámci večerního odličování. Je jemný, s mléčnou konzistencí, nepění (tj nevysušuje) a je výborný v rámci rovnice cena/kvalita.

 

 

Jakožto velká milovnice koncentrovaných sér jsem nejprve propadla reklamě – Luna od Sunday Riley byl jeden z nejlépe hodnocených mezi celebritami a vlogerkami. Konzistence suchého oleje, který po aplikaci (3 kapky do ruky a následně jemně vmačkat do obličeje) rychle uschne, a nezanechává žádné barevné stopy – nehledě na svojí modrou barvu (což je obyčejné potravinářské barvivo, které je spíše jako připomínka toho, že jej máte používat večer).

 

 

Zdál se mi být ok, ale stejně, jako mnoho jiných lidí jsem měla problém se “zvykáním”. Říká se tomu “purging efekt”, kdy podkožní pupínky vylézají na povrch, a zdá se, jakoby pleť špatně reagovala na produkt. Používala jsem jej asi 2-3 měsíce. Nemůžu říct, že bych za tu cenu (cca 2.500kč) byla spokojená.

 

Následně jsem přešla na levnější variantu od The Inkey List (cca 260kč). Od této značky používám mnoho jiných produktů, se kterými jsem maximálně spokojená. Doporučení přišlo i od Caroline Hirons, jejíž videa o Vitamínu A jsou uvedené níže (pokud zvládáte angličtinu, musíte tuto “královnu skincare” ortodoxně sledovat!)

 

 

Měla jsem pocit, že funguje o něco lépe. Cena byla příjemnější, a filosofie této malé, nezávislé značky mi přišla zajímavější. V poměru cena/kvalita jsem byla spokojenější než se Sunday Riley.

 

Nyní však testuji (pro mě) nový produkt, který u nás sice dostupný není, ale dá se jednoduše objednat na prověřených stránkách (Cultbeauty.com), a to Retinolové noční sérum od značky Peter Thomase Roth (cca 1.660kč).

 

 

Krom mikroenkapsulovaného retinolu (1,5%) obsahuje vitamin C (proti pigmentovým skvrnám) a vitamín E (obnovuje a hojí poškozenou tkáň), takže obnovuje buňky a potenciální neplechu zároveň hojí. Musím říct, že efekt přišel rychleji, než u ostatních – malé pupínky se zahojily přes noc, a pleť opravdu začala fungovat tak, jak má. Textura je fantastická – olej, který se nesmírně rychle vstřebává, a oproti jiným vůbec neštípe (byť mi to u ostatních přípravků ani nevadí).

 

Máte nějaké zkušenosti s Vitamínem A také vy? Jaké jste zkusili, a které vám sednou nejvíc?

 

 

Caroline Hirons:

 

 

BTW – Jordan Samuel Retinol Facial Oil je hned další na mém wish listu!

 

 

 

share
 • z
  Author: z Added 26 Únor, 2020 в 20:01

  Jsem maximálně spokojena s The Inkey List, ale děkuji za rady!

  Odpovědět
 • Veronika
  Author: Veronika Added 1 Březen, 2020 в 15:23

  Fiiiha, zajimave musim vyukouset! 🙂

  Odpovědět
 • Author: 7 kyselin – skloubení vědy a přírody pro krásnou pleť https://oliegler.cz/2021/02/16/7-kyselin-skloubeni-vedy-a-prirody-pro-krasnou-plet/ Added 16 Únor, 2021 в 15:49

  […] Retinová kyselina – tretinoin (retinoic acid) Patří mezi kyseliny PHA (poly hydroxy acid) a jedná se o formu vitamínu A. Ten je jednou z nejefektivnějších látek (ne-li nejefektivnější) podporujících tvorbu kolagenu a elastinu v pleti. V rámci pravidelného používání dochází ke zlepšení celkové textury pleti a zpevnění kontur. Prodává se v mnoha podobách i koncentracích – od čisticích gelů až po krémy s vyšším procentem na předpis. Doporučuje se používat pouze večer, protože činí pleť citlivou na sluneční záření. Můj oblíbený: Záleží na síle, od jemných a běžně dostupných (The Inkey List Retinol), přes silnější (Medik8 Crystal Retinal 1-10), až po ty na lékařský předpis (Differin Gel). Doporučuji si proto přečíst více obecně o vitaminu A ZDE […]

  Odpovědět

Napsat komentář

Login with

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *