MET GALA 2019 – Notes on Camp
Ironie, humor, parodie, pastiš.. Vše, co je umělé a přitažené za uši - o tom byl Met Gala 2019.
Po obrovském úspěchu loňského “Heavenly bodies” by se dalo říct, že neexistuje lepší téma, které by předešlý event mohlo trumfnout. Letos tedy všichni účastníci dostali zelenou na “dělej co chceš, jen upoutej pozornost”, což je vlastně cílem všech celebrit každý rok.
Některé překrásné róby, nad kterými ateliéry módních domů mnohdy pracovali stovky hodin, se však letos na červeném koberci jednoduše ztratili. CAMP je totiž o tom, abyste vyčnívali z davu, a to za jakoukoliv-cenu, “zaujmou pózu přehnaných a nadměrných mravů”, groteska, kýč, vulgarita. Doslova vše, o čem dnešní společnost je. Více info k tématu a historických příkladech ZDE.
Hostiteli show byli Lady Gaga, Harry Styles, Serena Williams, Anna Wintour.
Lady Gaga otevřela večer svým “black and pink matrjoška” číslem – gigantická, růžová róba, která pod sebou skrývala černé, plesové šaty, pod nimiž byly růžové, přiléhavé šaty, které následně také shodila, a zůstala jen ve spodním prádle a síťovaných punčochách.. To je Gaga, to je CAMP!

Foto: Vogue
Serena Williams vypadala skvěle a “over the top”, a díky teniskám v barvě šatů zachovala nejen věrnost sportovnímu looku, ale perfektně splnila dress code včerejšího večera.

Foto: Vogue
Met Gala je jeden z mála eventů, kde se nedodržení dress codu tj tématu večera, neodpouští. I když jste “největší umělec všech dob”(doufám, že jste zaznamenali můj silně ironický podtext). Jeden z nejpovedenějších outfitů večera byl rozhodně Kanye West – geniálně vymyšlená hra a kostým “sebe sama” jako parodie na (samozvaného) “největšího génia hudby, businessmana a nadčlověka všech dob” – černý bomber, pohorky, a oči bez života.
Trochu kazil rodinné foto klanu Kardashian – který v podstatě zprofanoval, a tedy z onoho “neznámého” a “ne-zcela-pochopeného” CAMPu, vytvořil celý nový žánr stylu života. Kim jako vždy zdůraznila své křivky v latexových, “zkapalněných” šatech od krále korzetů – Thierryho Muglera (dress code, ne dress code, Kim září vždycky!). Na Kris, Kendall a Kylie byla radost pohledět – v přepychových róbách od Versace splnily téma na jedničku. Peří, krystaly a křiklavé barvy – hotový Vegas v 90tých.

Fotot: Vogue
“Město hříchu” bylo nejjednodušším a zároveň nejvděčnějším tématem pro kostým – performance Liberace, Jubilee! burlesky, Elvise, a samozřejmě Celine Dion, která letos na červeném koberci nesměla chybět! Měla na sobě překrásnou róbu od Oscara dela Renta, inspirovanou Ziegfeldovým kabaretem z roku 1945.

Foto: Vogue
Ciara nás navrátila do zlaté éry campu, a to díky smaragdové róbě, navržené Peterem Dundasem. “To nejlepší” z kostýmů Cher a Diany Ross, se skloubilo v jedno. Job well done!

Foto: Fashionista
Od Vegas s “Drag” komunitě, je to pár krůčků, a proto všichni (muži), kteří vsadili na přehnanou ženskost, eleganci 40. a 50. let neudělali chybu! Jedna z nejvýraznějších hvězd Drag show RuPaula – Violet Chachki tentokrát nezvolila nic z vlastní tvorby, a místo toho oblékla “rukavicové” šaty od Jeremyho Scotta. Elegantní parodie bez přehnaného vulgarismu – damn, I like it!

Foto: Fashionista
Transgender herečka a hvězda Orange Is the New Black Laverne Cox vypadala fantasticky v černých šatech od Christiana Siriano, která připomínala zlatá léta Hollywoodu.

Foto: Fashionista
Z dílny Christiana Siriano byl i královský plášť na ramenou Ryana Murphyho – glitry, flitry, perly a vše, co se blýská – jako pravý Liberace, kterému tím producentský gigant (pod jehož práce patří i camp seriál POSE nebo Glee) chtěl vzdát hold.

Foto: Fashionista
Divadelni producent Jordan Roth exceloval i letos. Trumfnout jeho loňského McQueena mohlo jen celé divadlo, které si vzal na sebe jako důmyslnou kápi.

Foto: Fashionista
Žurnalista Vogue Hamish Bowles zvolil něžný, pastelový kostým, s překrásným over-the-top pláštěm z domu Maison Margiela, a byl jednou z hlavních okras večera.

Foto: Fashionista
Legendární Joan Collins – ikona ženskosti (mladých dívek i transgander komunity 80.let) a luxusního života Dynastie letos nesměla chybět. Róba od Valentino, a diamantová koruna pro královnu!

Foto: Fashionista
Další ikona gay komunity – Bette Midler.. Neexistuje nic víc camp, než afektovaná čarodějnice z pohádky Hocus Pocus! Stvořila naprosto ikonickou postavu, kterou se inspirovalo nejen nespočet Halloweenských kostýmů, ale i (ne)hereckých kolegů ve svých rolích… a jsem si jista, že pokud zajdete na pořádnou Drag show, najdete tam jak Winifred Sanderson tak i Devine Miss M.

Foto: Fashionista
Pár zajímavých looků před tím, než se dostaneme k největším hvězdám večera:
Cara Delevingne v sladkém, duhovém Dior Haute Couture, “Russian Doll” Natasha Lyonne v kostýmu Jeana Paula Gaultiera, inspirovaným vizáží zpěváka, herce, kabaretiéra, geniálního a zároveň šíleného vizionáře Klausem Nomi. Winnie Harlow se zas převtělila do zlatého páva za pomoci Tommyho Hilfigera.

Foto: Fashionista
Cardi B a její gigantická, červená róba od Thom Browne, připomínající “That’s All Folks” od Looney Tunes rozhodně vyvolala největší haló. Cardi B se zřejmě snažila trumfnout “omletovou” róbu Rihanny od Guo Pei z roku 2015. Camp to rozhodně bylo, jelikož víc “over-the-top” kostým ten večer nebyl k nalezení (možná právě proto, že se Bad Girl Riri letos nezúčastnila).
Legrace stranou. Brownova róba připomněla ikonický kousek od geniální, kostýmní designerky Eiko Ishioky z roku 1992 pro film Drakula. “Rudé brnění” bylo ozdobeno peřím, balaklavou s kameny, a samosebou ironicky zvýrazněnými (intimními) částmi těla.

Foto: Fashionista
Lili Reinhart jako moderní Marie Antoinetta v šatech od Salvatore Ferragamo. Kacey Musgraves jako reálná Barbie od Moschino, stejně jako Ellie Fanning, a jeji Barbie-Malibu verze od Miu Miu.

Foto: Vogue
Skromnější, avšak klasičtější verzi campu, kdy (až moc velká) mašle na večerních šatech působila groteskně, předvedla Elizabeth Debicki v Salvatore Ferragamo, připomínající šaty od Jeremyho Scotta, které jsou zahrnuty do výstavy “Notes on Camp”. V podobném duchu se nesla Carrey Mulligan (Prada), Sarah Paulson (Moschino), Heiley Steinfeld (Viktor & Rolf).

Foto: Fashionista
Nezapomnělo se i na fetišisty, latex a punkovou kulturu. Lena Dunham a Jemima Kirke si oblékly “gumové” oblečky od Christophera Kane, Tessa Thompson v Chanel, Lily Aldridge v kostýmu od Richada Quinna a sestry Olsen překrásných, vintage Chanel Couture kožených kostýmech se zlatými detaily – dostávají body za “recyklaci”.

Foto: Fashionista

Foto: Fashionista
Pokud jde o konkrétní značky, Gucci a Moschino měli rozhodě nejvýraznější zastoupení. Alessanrdo Michele přetvořil za posledních pár kolekcí módní dům na vizuální definici slova camp. Klonované hlavy (jako nový doplněk pro ty, co mají kvůli sociálním médiím rozdvojenou identitu), objemné detaily, překrásné materiály, staro-nové siluety s retro nádechem. Génia hledejte i v detailech – vysoký pas kalhot Haryho Stylese, podpadky, i perlová naušnice – ansámbl hodný Met Gala…

Foto: Fashionista

Foto: Fashionista
Co se Jeremyho Scotta týče, jeho extravagance s vtipem a ironickým nádechem minulosti je legendární. Ať se jedná o skromnou satiru na “jednu neskromnou mašli”, rámečku na šatech pro “dokonalé selfie” Tracee Ellis Ross, body-korzet s obrovským, bílým, kožešinovým pláštěm pro Gwen Stefani, nebo černé šaty Bely Hadid odhalující bedra, a značnou část pozadí, se spoustou laciných kamenů, zlata a stříbra. Nebo kostým připomínající Lumiera – jednu z hlavních postav Krásky a zvíře – elegantního a učesaného představitele éry dandy. Kdyby svícen byl člověk, byla by to Katy Perry – to je taky camp!

Foto: Fashionista

Foto: Fashionista
Pár ironických non-gender či both-gender(?) kostýmů, od Christiana Siriano pro Michaela Urie, nebo Thoma Browne pro Zezie Beetz. Před 50.lety bylo nevídané převléci se za opačné pohlaví jinak, než v rámci komického čísla (vzpomeňte si na Eda Woodse). Teď už tím nikoho nepřekvapíte. Nyní je to o destrukci stereotypů a fyzické reprezentace něčeho “čistě” ženského nebo mužského.

Foto: Fashionista
Ženy vyzdvihují své mužské “já” a muži… nosí šaty. Proč taky ne… Billy Porter vypadal v dlouhé robě na Oskarech naprosto fantasticky. TO, co předvedl na Met Gala bylo však naprosto CAMP! 6 mužů přineslo staroegyptského boha Re na červený koberec doslova na rukou. Zlatý cat-suit, zlatá křídla, zlatý make-up, zlaté masky sluhů… There’s never enough gold!!

Foto: Fashionista

Foto: Fashionista
Mezi mé favority však letos jednoznačně paří pár Benedict Cumberbatch a jeho manželka Sophie Hunter. Dandy camp, tak stylový a jemný, tak elegantně ironický…! I Love them!!!!

Foto: Vogue
Překrásná a neodolatelná Lupita Nyong’o v róbě od Versace – dohový tyl, hvězdičky, laciné kameny a hřebeny v kadeřích, “because … whatever, I am the queen oh unicornes!”

Foto: Fashionista
Janelle Monáe v modelu od Christiana Siriano – půlené “pop-culture” šaty s fantastickou siluetou a věž z padajících klobouků – love that camp!

Foto: Fashionista
Králem Gala se však pro mě stal Ezra Miller – mistr převleků, který na červený koberec dorazil v bílé kápi a maskou, na něčem, co velmi připomínalo jeho kouzelnou hůlku (J.K.Rowling approved!). Jakmile měl pozornost fotografů, shodil svojí kápi, pod kterou se skrýval krásný, pruhovaný kostým Burberry s “diamantovým” korzetem. Hřebem jeho looku však byl make-up s optickou iluzí “vševidoucích” očí, kterou jsme již mohli vidět u několika známých, instagramových make-up artistů během posledních dvou let.

Foto: Fashionista
Zendaya v róbě od Tommy Hilfigera a Law Roach připomínal pastiš Popelky. Modernější, neonové teen Popelky z Broadwaye..

Foto: Fashionita
a samozřejmě Kristen Stewart, která svým lookem od Chanel vzadala hold legendě naší éry – Davidu Bowie – králi camp scény, které vládl po několik dekád.

Foto: Vogue
Jaký look byl váš favorit?
share
Ezra Miller – jednička.
Pro mě nej Ratajka, Priyanka, Kim, Jared, Halsey (o ktere jsem doted neslysela) a Hailey B.