Who the hell is Oli Egler!?

Po stopách haute couture aneb Půlnoc v Paříži

Paříž – hlavní město lásky, módy a luxusu…

Umělci minulého století sem jezdili najít inspiraci, romantiku (byť jen i na jednu noc) anebo “jen” dobré víno … Pro ženy tu byly mámící výlohy (ať už luxusních butiků nebo pekáren), šarmantní muži a nejvyšší forma přepychu, která byla v Evropě jen možná.
Zajímalo mě, zda i v tomto století si město takto vysoké postavení může nárokovat – zda neztratilo původní lesk a zároveň tajuplný stín centra prokletých básníků…

Důvodů pro mou návštěvu bylo hned několik – Foundation LV hostovalo expozici 120-ti děl Jean Michel Basquiata a výstavu Egona Schiele – hned dvou umělců, které bezmezně obdivuji, a to v budově světově uznávaného architekta Franka Gehryho, kterého považuji (hned vedle Santiaga Calatravy) za nejnadanějšího žijícího mistra architektury naší doby. Rovnou 3 mouchy jednou ranou.
Zároveň jsem od Egoist Royal Parfums dostala nabídku udělat interview rovnou se dvěma giganty Pařížské parfumerie – Pissarou Umavijani (zakladatelkou společnosti DUSITA) a samotným Pierrem Montale (zakladatelem značek Montale a Mancera), o kterém se traduje, že vůbec neexistuje, vzhledem k tomu, že za svůj život dal snad jen dvě interiew..a já měla tu možnost být třetí – z celého světa!

Program se proto naplnil a už nebylo cesty zpět – takové osudové nabídky se nezahazují!

Návštěva muzea Louis Vuitton byla dech beroucí!
4 patra fenomenálních děl J.M. Basquiata a E. Schiele mě skoro rozplakaly, když vezmu v potaz jejich nelehké osudy a jejich předčasnou smrt v tak mladém věku, spadajíc tak do nechvalně známého klubu 27 (Schiele se 28 dožil jen tak tak). V jejich dílech je všechno – euforie i strach, láska a hněv, smutek a pocit bezmoci, které vám v žilách proudí při jediném pohledu na jednotlivé obrazy, a nahání doslova husí kůži.

 

Moi a Jean Michel

 

Jean Michel Basquiat – La Hara

 

Jean Michel Basquiat

 

Egon Schiele Autoportrét (Selfportrait in green Shirt with Eyes closed) 1914

 

Egon Schiele Autoportrét (Selfportrait with Peacock Waistcoat) 1911

 

poslední dílo Jeana Michel Basquiat – Riding With Death (1988)

 

I přesto, že oba zemřeli již v minulém století, mnozí designeři (a ne jenom) z jejich práce čerpají dodnes – Rakouská značka Frey Wille udělala kolekci šperků inspirovanou obrazy Egona Schiele, a značka Supreme použila malby i fotografie JMB pro svou zimní kolekci v roce 2013.

 

Frey Wille

 

Supreme kolekce 2013

 

V muzeu d’Orsay probíhala výstava Juliana Schnabela – muže, který byl dosti blízkým přítelem Basquiata, a dokonce (napsal scénář a ) zrežíroval film o jeho životě, který jsem si samozřejmě musela pustit hned po příletu domů.. Doporučuji shlédnout, byť Akademie nad filmem ohrnula nos, a to i přes to, že Andyho Warhola ztvárnila jeho výsost David Bowie, a Schnabela hrál Gary Oldman (aka fiktivní postava Alber Milo).

 

Julian Schnabel Portrait of Tatiana Lisovskaya as the Duquesa de Alba II

 

Julian Schnabel – Ornamental Despair (obraz pro Iana Curtise) – inspirovaný obálkou posledního alba skupiny Joy Division (malovaný na sametu)

 

Julian Schnabel – Potrét Tiny Chow

 

Samotné město ve mě zanechalo rozporuplné emoce. Mezi přeplněnými ulicemi (které byly doslova nabité k prasknutí i přesto, že je již konec turistické sezóny) jste sem tam mohli narazit na malou oázu klidu, jako třeba Palais Royal, kde v temných zákoutích byly k vidění ty nejexkluzivnější butiky s vintage oblečením, připomínající spíše malá muzea módy, nebo “domácí” niche parfumérie, o kterých my si jen můžeme nechat zdát.

 

Odeur de Sainteté

 

Odeur de Sainteté

 

Serge Lutens

 

 

Serge Lutens

Centrum již není obyvatelné, to je jisté – kavárny a obchody se snaží hlasitou hudbou přehlušit jeden druhého a tudíž místní pouliční muzikanti hrající La vie en rose jsou již minulostí… Romantická atmosféra chátra i kvůli přibývajícím asijským bistrům, které pomalu ale jistě vytlačují útulné, malé kavárničky, které jsou v centru drženy snad jen jako turistická atrakce (předražené, plné nic moc jídla, a přeplněné takovým způsobem, že svým sousedům skoro ofoukáváte polévku – ale to k tomu asi patří). Najdou se však i příjemné výjimky. Nedaleko mého hotelu na Rue de Richelieu byla miniaturní kavárna s Lili’s  v NY stylu. Věřte nebo ne, najít ráno čerstvý croissant z pekárny je opravdu problém..
Výborná káva, nadýchané muffiny a vynikající, sladký loaf bred – a to hned asi ve 20ti variacích – co si jen hrdlo ten den ráčí! Nevím, zda to bylo mým úsměvem, nebo jsem vypadala podvyživeně, ale baristky mi vždy “naordinovaly” kus, ze kterého se mohli najíst 3 lidi.. Trochu víc cukru po ránu však nikdy neuškodí 🙂

 

 

 

Většinou si vybírám místa, kde vidím shluk místních – pokud TADY jedí opravdoví Pařížané, musím sem i já. Pravda, že mnoho z nich stály gigantické fronty na místní Ramen, nebo jiné asijské restaurace, které byly terčem zájmu především pro svůj “trendy” jídelníček, sestávající z všemožných experimentálně vypadajících kousků sushi – všemožných tvarů a chutí, ale to mi přišlo dobré leda tak na stories na instagram – opravdové kulinářské poklady byly ukryty jinde.
Za rohem od Lili’s byla malá a velmi útulná Brasserie – Café Dalayrac, nebo překrásné Bistrot Vivienne kde byla nesmírně milá obsluha, výborné (domácí) víno, skvělé sýry a fenomenální, francouzské dezerty – #olieglerapproved

 

Bistrot Vivienne

 

Cafe Dalayrac

 

Nedaleko od Cetre Pompidou byla ještě jedna restaurace – Grizzli Café, kde jsem se doslova rozplývala nad domácím paté, taveným camembertem s jablky a medem, francouzskou cibulačkou a svěžím chablis, které mým chuťovým pohárkům dopřálo ohňostroj blaženosti. Vive la Paris!
Setkala jsem se i se samotným Ratatouillem – technicky vzato se sice nejednalo o krysu, ale malou, hnědou myšku, která se nenápadně proháněla mezi uvolněnými prkny jednoho venkovního podniku (jehož název nebudu pro jejich vlastní dobro sdělovat). Malý hlodavec nenápadně pobíhal pod nohama nicnetušících hostů v naději najít malý kus bagety, který jsem mu ochotně (avšak velmi nenápadně) uronila pod stůl. Když se pohledy se setkaly, přísahám, že na mě děkovně mrknul, a mé srdce blahem roztálo!!! Takovou třešničku na dortu nemohl trumfnout už žádný zážitek!!!

 

Grizzli Café

 

Grizzli Café

 

Nákupy v Paříži je kapitola sama o sobě – butiky na Champs-Élysées jsou doslova oslepující svou krásou, ale já měla jiný cíl. Jako vintage hunter hledám butiky, second handy a bleší trhy, kde můžete objevit starší, kvalitně zpracované kusy, které jsou doslova ready-to-wear. V Amsterdamu jsem našla naprosto dokonalé (a na můj vkus prozatím asi nejlepší) obchody, kde o věci bylo skvěle pečováno a výběr byl obrovský. Nejznámější síť obchodů Episode dorazila i do Paříže, kde nedávno bouchly šampaňské při slavnostním otevření první pobočky ve Francii. Po krátkém pátrání jsem však objevila i místní síť – a to MAD Vintage, která již působí ve více, jak 10ti městech po celé Francii (a jen v Paříži jsem našla 3).
Krom gigantického výběru Levis 501, překrásných M65 v tp stavu, tartanových sukní z Anglie, (které vypadaly, že včera vyšly z výrobny), nových, kašmírových svetrů a mnoho dalšího, jsem našla i pár unikátních kusů nad standardní cedulkou 30€. Jednalo se o kožené, kovbojské boty americké výroby. Hadí a hovězí kůže v ručním zpracování – dokonalost sama! Většinou mě nezastaví od koupě ani to, že je mi něco trochu velké (pokud to není zrovna položka na business eventy), ale jsem si jistá, že noha mi do velikosti 43 už asi nevyroste…

 

 

 

 

 


A taková je “mladá Paříž”…

 

Dospělá verze se nachází v zahradách Palais Royal – zde je posvátná půda OPRAVDOVÉHO vintage v té nejčistší podobě! V Didier Ludot najdete haute couture módu z 50.-90.let, sběratelské kusy, které nikdy neztratí cenu ani kvalitu. Givenchy sukně z roku 1970, večerní róby od samotného mistra Christobala Balenciagy z roku 1963, nebo “novější” šaty od Christiana Lacroix z 90’tých let. Vše v netknutém stavu…
Šaty, které z dívky udělají ženu – “fashion bar mitzvah” pro dámy. Dalším takovým pokladem je Marde & Figlia – ikonické kabelky od Céline, Chanel, Etienne Aigner, mokasíny Tod’s, “shoe from Choo” a spoustu vintage šperků..

 

 

 

 

 

Největší nákupní centrum Le Galeries LaFayette, vás bude mámit doslova vším, od beauty gigantů Fresh (které my zde stále nemáme), přes zvučného Balenciaga atd. Můžete však najít i outlet shopy jako La Piscine (mající i eshop), plné překrásných kožichů, bot a kabelek – zde najdete i letní kolekce 2018, které z butiků putovaly rovnou sem.

 

La Piscine

 

La Piscine

 

La Piscine

 

 

Spoustu věcí k vidění za denního světla! Jakmile se však město halí do roušky noci, mění podobu skoro k nepoznání… Ulice se vylidní, většina obchodů zhasíná světla, hlasitá hudba utichá – střídá jí halasný smích z pár otevřených Brasserií v okolí centra, a město se halí do mlhy.. nebo spíš všudypřítomného cigaretového dýmu …

 

 

K dokonalé romantice sice schází jen pár °C směrem nahoru, ale i mělký dešťo-sníh má své kouzlo… Procházíte kolem “skleněné pyramidy” a místy slyšíte melodii Under Paris Skies na akordeon (bože, jak překrásné klišé!), která vás z nějakého důvodu hřeje víc, než kašmírová šála, omotaná natřikrát kolem krku… V dálce se blýská Eiffelova věž, na kterou jako přikovaní k zemi koukáte, a ani necítíte, jak vám pomalu umrzají končetiny… Odbíjí půlnoc, díváte se na procházející páry okolo, a v tu chvíli máte nutkání se zamilovat.. i kdyby to mělo být jen na chvilku.. Máte chuť se procházet po ulicích noční Paříže za ruku s někým, kdo vás sem tam odtáhne na malý polibek do temného zákoutí, sevře vás do horkého obětí pod záminkou, že mrzne… Tady se zraků přihlížející bát nemusíte, je to přeci jen město lásky. Paříž vás skoro nutí, abyste se zamilovali. Když ne do osamoceného, šarmantního muže popíjejícího na baru, tak alespoň do ní samotné… Dává vám všechno – inspiraci, krásu, všudypřítomnou, záhadně – omamnou vůni .. a kdyby ani to nezabralo – je tu vždy víno, které skolí i ty nejracionálnější hlavy…

 

 

Je t’aime paris

 

 

 

Kiss Kiss
Oli Egler

share

Napsat komentář

Login with

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *