Who the hell is Oli Egler!?
  #BTW  

Jak je dobré míti Devlínka aneb zlaté české ručičky

Píšu o návrhářích a designerech, o ikonách módního businessu, o lidech, kteří tvoří něco krásného … ale málokdy napíšu o někom, kdo není vidět ve světle reflektorů, a přitom je neméně důležitý … V tomto případě spojím dvě věci dohromady a představím vám Devlínka.  To máte tak, když se spojí krásný příběh a zlaté české ručičky! 

Jednou jsem na instagramu narazila na fotografii nějakého malého dinosaura v čepičce.. Nepochopila jsem, o co šlo, ale bylo to roztomilé, tak jsem dala „like” a „sledovat”… 
Jak jste si mohli všimnout, na blog moc nedávám osobní věci, ale s tímhle příběhem se musím podělit!


Máme tu Designblok a já najednou zjišťuji, jak skvělé výtvory produkují mladí designeři! V době, kdy vše jede na masovou výrobu a stroje v továrnách se nezastavují, mám o to větší úctu k něčemu, co se vyrábí ručně..

 

Devlínek byl pro mě obrovským objevem. Nevěděla jsem, co to pořádně je – ale fotky, kde lidé onoho malého „dinosaura” oblékají do různých čepečků a sukýnek mě strašně bavilo! Musela jsem proto ihned napsat jeho stvořiteli a zjistit, co to je!
Jan Marvel Horn je obyčejný „smrtelník”,  který si usmyslel, že k noži, který v té době vyráběl pro zákazníka, připojí malou vidličku, jako roztomilý doplněk.

 


Devlínek je taková panenka pro dospělé – ocelový kámoš!” Jak říká Marvel. „Berete ho s sebou na cesty, do lesa, do stanu, všude! Pro děti je to sranda a pro dospělé je to praktická věc!”

A tak jsem se Marvela zeptala, jak se vlastně Devlínek zrodil: 
„Začalo to jako legrace, ale lidé se toho chytli a vynutili si pokračování. Takže teď už čtvrtým rokem přidáváme další funkce, aby měl všechno, a nedali jste ho z ruky… Když jsem byl někde na výletě se stanem, tak jsem si řikal, že by bylo fajn s ním otevírat konzervy a nějakého toho piváska večer!” (smích)
„Člověk takovou věc využije na všemožné aktivity – dají se s ním rozvazovat uzly, krájet bůček u ohně (smích) … je to takový srandovní švýcarák”.
Po tom, co se s ním podělil o celý svět, a sdílel fotografie Devlínka „v akci”, se mu začalo ozývat víc a víc lidí s objednávkami pro sebe a kamarády…
„Jednou mi napsal nějaký pán, že mu prý Devlínek připomíná jeho zesnulého pejska, a že by rád zase měl kámoše.. Bylo to strašně hezké, a rád jsem mu jednoho poslal. Moc mi děkoval a posílal mi fotografie, jak chodí s Devlínkem na houby do lesa, a jak ho má doma vystaveného na kuchyňské lince – postaveného na dřevěném podstavci, jako okrasu  – a vypadalo to strašně stylově!” (smích)
„Pak nějak jednou v zimě mě syn poprosil o nějakou čepičku pro Devlínka, aby mu nebyla zima – že prý když musí nosit čepici on, tak musí mít jednu i Devlínek! Známá nám upletla zmenšeninu stejné, co má syn – takového červeného kulicha, a bylo to strašně sladké! Od té doby jsme udělali i holčičí verze čepečků – na jaro, na léto, s beruškama a kytičkama, a dokonce jsem vyrobil i mini spacák!”

Marvel ani sám nevěděl, jak se to stalo, ale na instagramu se vytvořila taková Devlínkovic rodina – „Davlianti” – komunita, co vystavuje fotografie z cest s Devlínkem, vtipné foromontáže, a i to, jak z něj dělají fashion ikonu.. „jedna slečna mi poslala fotku, kde má Devlínka jako extravagantní prsten na běžné nošení a strašně se mi to líbilo!”

 

Tenhle malý výtvor už se stal natolik populární, že na stránkách lidé prosí, aby k němu Honza vyrobil formičku na cukroví, takže na tom už se taky pracuje!
Po takovém příběhu jsem i já musela jednoho mít. Stát se součástí Devliantů, a šířit Devlínka dál do světa… Ne proto, že to stojí jen pár korun a vypadá to dobře, ale protože je to něco krásného, co lidi spojuje – jak říká Marvel: „Je to věc, do které vložíte svůj čas, energii a částečně i lásku, kterou přes Devlínka předáte jiným… Dělá mi radost dělat radost – proto jej vyrábím…”
Kiss Kiss Bang Bang
OE
share

Napsat komentář

Login with

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *