Who the hell is Oli Egler!?

MBPFW DAY IV.

Lukáš Krnáč ve spolupráci s Vivien Babicovou a Kristýnou Coufalovou, Martin Kohout, IMREZCEOVA, Denisa Nová, Španělští hosté OUTSIDERS DIVISION, Pavel Brejcha a CHATTY

Lukáš Krnáč/Vivien Babicova/Kristýna Coufalová – PARTY!
Pokud si říkáte, že by toto trio by mohlo mít za lubem něco jiného, než předvést jednu z nejkontroverznějších přehlídek sezóny – “O, jak jste se mýlili!!!”
Lukáš Krnáč už si vybudoval pověst módního provokatéra, který z přehlídek dělá doslova a do písmene show, o které obecenstvo mluví ještě dlouho po skončení Týdne módy. Tentokrát spojil síly s Vivien Babicovou – velmi známou především pro “seatbelt bag” – ikonickýcm kusem Česko-Slovenského streewear, a Kristýnou Coufalovou – studentkou ze Zlínské Univerzity, kterou spíše všichni známe jako DJ ktva. Co jiného mohlo vzniknout, než ULTRA PARTY KOMBO?!
Podle Lukáše Krnáče si letošní kolekci všichni chtěli jen “kreativně užít”, než vymýšlet “nové trendy sezóny”. Jednalo se tedy spíše o odlehčovací poločas mezi businessem a školou.
Krom profesionálních modelů se zapojili do přehlídky i známe osobnosti aka “party zvířata”, jako byla například česká rapperka Šarlota, slovenský designer/stylista Dominique Peer, modelka/influencerka Cheva, návrhářka/stylistka Anna Mimieux a Vanda Janda. Objevila se i parodie na Kim – tělové, přiléhavé šaty, a telefonní číslo na velkém, umělém zadku (jinak překrásné a symetrické modelky Michaely Tomanové).
Samotná kolekce byla spíše přehlídkou specifického stylingu od Lukáše a Vivien, s menším upgradem několika kusů z jejich ateliérů. Velvetové kalhoty z 90tých (volné, dlouhé, nebo přiléhavé kraťasy), síťované nebo dekonstruované přiléhavé šaty, leopadrí print jako otevřená výzva k nalezení vysněného “Shugar daddy” ve světě tmy a praskajících ušních bubínků, ke kterému neodmyslitelně patří vizuálně hlasité flitry na šatech a glitry v očích. Nechyběla ani “polo-kšiltovka” – poznávací znamení Lukáše Krnáče, se kterou si bravurně pohrál minulou kolekci. Tentokrát ji zapojil jako univerzální pásek ke všemu, na co si jen vzpomenete. Sportovní a uvolněné oblečení pro muže – v podobě oversize mikin, a více sexappealu pro ženy… Energická choreografie připomínající spíše ranní “walk of shame”, který diváky jako vždy pobavil, a vnesl trochu života na catwalk…
Kolekce byla bezesporu výjimečná – nenajdete nikoho, kdo by na ní neměl žádný názor. Ať už nadšení nebo odpor – nenechá nikoho chladným. Návrhářské trio jednoduše ví, jak upoutat pozornost!

 

Archiv MBPFW

Celá kolekce: https://bit.ly/2p2k8Vc

 

 

Martin Kohout – Les nymphéas 
Loňský vítěz Van Graaf Junior Talent měl letos svou premiéru jako “samostatný návrhář”. Již před rokem veřejnost uchvátil svým uměleckým duchem a absolutním smyslem pro detail, a to s ohledem na fakt, že je návrhář – samouk.
Letos se nás rozhodl ponořit do atmosféry krásné a melancholické zahrady Claude Moneta v Giverny (Nymphéas – v překladu z fr. lekníny, které patří k malířovým nejznámějším dílům).
Jeho tvorba je čistý symbolismus a (nejen) za to ho milujeme: róby s asymetrickými topy a sukněmi, tvořené rozstříhanými a eklekticky znovu-spojenými kusy vlastnoručně tvořených obrazů, společně s hedvábím a koženkou mě dostaly do kolen. Působí skoro jako brnění, do kterého zabalil ženy jako “živoucí připomínky dnešního životního stylu” – symbolizující odlesk společnosti : konzum, samota a deprese. Inspiruje se Monetovým zachycením prchavých, světelných jevů a barev v přírodě – jako vzácnost a jedinečnost rychle míjejícího dojmu.
Kdesi “hluboko” se skrývají okem-jednoduše-přehlédnutelné, avšak klíčové prvky z filmů Sofie Coppoly (Somewhere a Marie Antoinetta) a i malé portréty, tvořené samotným mistrem.

Archiv MBPFW

Celá kolekce: https://bit.ly/2xfLsmL

 

 

IMREZCEOVA
Minimalismus, volnost, geometrie a jako vždy – důraz na nejkvalitnější materiály. Tak bych zhodnotila kolekci Zdeňky Imrezceové.
Uvolněná, byť stále elegantní a ženská silueta, umocněná geometrickou aplikací “X” formy je pro příští léto klíčová. Pruhy, vichy kostka, či něžné barvy léta, jemné prostřihy “skrývající” logo samotné návrhářky a naopak odkrývající trochu kůže, které nepůsobí přehnaně vyzývavě – ba naopak – nenuceně vyzdvihují ženskou krásu pod jemnou rouškou tajemství na první místo… A pokud stále váháte, materiály pro vás (stejně, jako pro mě) budou zlomovým bodem. Jsou lehké, jako pavučinka, jemné, jako letní vánek, do nichž se budete chtít zabalit, a nechat se jimi hýčkat za bílého dne, i za svitu měsíce…

„V kolekci uplatňuji dvě roviny, jednu plošnou, kde nechávám vyznít samotný materiál nebo si hraji se skládáním pruhů a kostek. Ve druhé linii pracuji s materiálem tak, že ho prostříhávám, ale jeho technologické zpracování je až ‚sterilní‘ – není zde prostor spatřit ‚syrovost‘ nezpracované látky. Materiálové prostřihy zde fungují jako látkové branding reliéfy, charakterizuje výsledný efekt sama návrhářka.

Archiv MBPFW

Celá kolekce: https://bit.ly/2x8fYyH

 

 

Denisa Nová/ DNB
Když už mluvíme o výjimečných choreografiích a překvapeních na MBPFW, kterých letos bylo opravdu mnoho, musíme smeknout i před Denisou Novou.
Její intuitivní tvorba je pro mě mnohdy záhadou. Vím však, že vždy vypráví příběh… a to takový, který ani sama designerka mnohdy netuší – až do chvíle, kdy její modely spatří záři reflektorů…
Vše začalo mou kuriozitou… Naproti mě na PRESS místech seděla modelka (jejíž obličej jsem si pamatovala z přehlídek), což by nebylo nic neobvyklého, mnozí modelové se většinou jdou na přehlídky podívat. Tentokrát to však bylo jiné… Vedle mě totiž seděla další modelka, a to se stejnou obuví, jako ta naproti… A rozhodně to nebyly Balenciaga sneakers… Vše mi začalo dávat smysl ve chvíli, kdy začala přehlídka. Pomalu se zvedali lidé z publika a procházeli se po mole Clam-Gallasova paláce…  Ultra minimalistické, pohodlné oblečení, které nosíme každý den… Hedvábí, bavlna, batikované šaty a kožené křiváky, dívky s turbany na hlavě, nebo s casual “zalízlými” vlasy… Ke konci jsem poznala i sochaře Ronyho Plesla… A najednou vše zapadlo do sebe… Kolekce oslavuje každodennost, jednoduchost – ve které je vždy krása a hlavně lidskost… To, že my jsme tvůrci svého vlastního stylu, vyzařující své já… Nemusíme nosit extravagantní oblečení, abychom byli “někdo”… Právě tito obyčejní lidé jsou součástí příběhu, který Denisa Nová nechala na mě, abych si domyslela…

Archiv MBPFW

Celá kolekce: https://bit.ly/2Mnqure

 

 

OUTSIDERS DIVISION
V červenci reprezentoval Českou módu v Madridu Adam Kost. Jakožto mezinárodní “exchange” talentů nám ze Španělska byla přivezena Outsiders Division – značka mladého tria návrhářů Davida Méndeze Alonso, Alberta PeranchoAlese Gallifa.
Reprezentuje manifest mezi módou a uměním: punkové hnutí, kultovní filmy, graffiti a “mládí”, které společně s důvtipem patří k esenci módní značky.
Hned, co zazněly tóny “Hey Pachuco!” od Royal Crown Revue jsem věděla, že show bude stát za to… Ikonický soundtrack z filmu The Mask (1994) s Jimem Carrey dokonale vystihl atmosféru i koncept jejich kolekce!
Je to nekončící festival radosti, pozitivní, mladé energie a individuality! Minimalistický office kostýmek? Ani náhodou! XXL sako “po dědečkovi”, s ručně malovanými graffiti, “rybářské klobouky, maximalistický styl vrstvení a párování printů, dávno zapomenutá “punková” kostka, logomanie, a oko těšící extravagance. Vše, co si dokážete přestavit pod výrazem “to správné retro”. Jde o precizní kombinaci individuálních kousků, které nesou pozitivní náboj energie jejich majitelům i okolnímu světu.
Nezapomněli zdůraznit ani originální doplňky, které byly původní “specialitou” značky od jejího založení (2012), a to ještě před její transformací na fashion brand, kdy se do společnosti vložili Alberto Perancho a Ales Gallifa (2017). Na jednu stranu se jedná o avantgardní umění, ale pokud se podíváte zblízka, zjistíte, že kusy jsou do detailů propracované – ať už se jedná o grafiku na kalhotách, o dokonale padnoucí overal, či precizně vybranou kombinaci barev. LOVE IT!!!! 

Archiv MBPFW

Celá kolekce: https://bit.ly/2NzNKXS

 

 

Pavel Brejcha – The GANG 
Po dlouhé odmlce se návrhář vrátil na molo Clam-Gallasova paláce, a to ve vší kráse! Designer si opět pohrál se siluetami a celkovou konstrukcí oděvu, které jsou pro něj stěžejní. Oděv nesmí zastínit osobnost, která si jej obléká. Proto byly vybrány i jednoduché (nebo spíše základní) barvy: černá, bílá, červená a tělová. Díky tomu přechází veškerá pozornost na krásné detaily asymetrických topů, nabíraných, vrstvených sukní, volně vlajících hedvábných šatů a halenek, krásně vypasovaných bund…
Mé pozornosti neunikly ani 3D kabelky – “Piece of Black Star”, formou vycházejících z psaníček, a také překrásné kšiltovky-koruny, které se bezesporu stanou “streetwear” náhradou pro toku s krajkou.

Archiv MBPFW

Celá kolekce: https://bit.ly/2p0uDbu

 

 

CHATTY
Sport a móda v / na jednom těle. Takové poslání nesla kolekce dvou talentovaných návrhářek – Radky Sirkové a Anny Tuškové. Medaile zdobící hrudníky modelek odkazují na silné, ambiciozní ženy, které milují sport, svobodu a soutěž, ať už v práci, nebo i ve svém osobním životě, kde pohodlí zabírá nejvíce místa v jejich šatníku. Elegantní, pruhované kostýmy, volné, asymetrické šaty a topy, které svou majitelku nesvazují – dávají ji dostatek volnosti a prostoru. Hedvábné a síťované topy, denimové kabáty a “nové” džíny. Ty balancují mezi (aktuálně stále) moderním střihem high waist a pohodlným low waist v té nejzajímavější formě. Neonově žluté roláky jako reflexní prvek přenesený do denního nošení. Kalhoty v printu šachovnice, nebo (když se zadíváte pozorněji) najdete i basketbalové koše a očíslované běžecké dráhy na hedvábných šatech. Sport-casual jaksepatří!

Archiv MBPFW

Celá kolekce: https://bit.ly/2NadryL

 

 

Kiss Kiss, Bang Bang
Oli Egler

 

share

Napsat komentář

Login with

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *