Who the hell is Oli Egler!?
  MIX  

#játakyne aneb kážeme vodu, pijeme víno

#játonechápu aneb dnes něco odsuzujeme, a zítra to oslavujeme. Propadáme okamžitým trendům (módním i politickým) aniž bychom o tom chvíli přemýšleli.. Jsme "průjmová" generace ... Shame on us!

Se světem se děje něco opravdu zvláštního – to, že politika po celém světě nabírá nevídaných rozměrů a postupně se do určité míry stáváme součástí Orwellova románu, je asi na trochu delší debatu..

Začněme nejprve zlehka – módní mola se zaplavují absurdní kousky oblečení, které jsou mnohdy parodií sami na sebe. Demna Gvasalia předělává (obnovuje?) celé “dědictví” Cristóbala Balenciagy – značka již nevyniká “mistrovským šitím”, před kterým smekal klobouk i sám Christián Dior… Nyní spíš připomíná pseudo recesi “high end” módy.  Okey, v určitém ohledu tomu rozumím – vysoká móda se vždy inspirovala tou “pouliční”, a vyšší vrstvy taky chtějí občas vypadat jako houmlesáci, ale chtějí za to dát hard core prachy… well, who am I to judge?! Pokud si na sebe chcete vzít auto-koberec – jděte do toho!

 

 

Alespoň, že ničí trend hubených, stejnorodých a nezajímavých modelek (což je jen výsledkem jednoduché “matematiky”, a já to absolutně chápu!)  – nyní pro něj předvádějí dámy i páni v letech, mladí a staří..  a víte co? I LOVE IT!

 

 

 

Díky tomu, že lidé jako Anna Wintour již pomalu ustupují ze svých vlivných pozic, (viz naprosto nečekaná smrt šéfredaktorky italského Vogue – Francy Sozzani vloni naprosto otřásla světem módy) a přenechávají prostor mladé, trochu méně vzdělané generaci, díky které celá fashion industrie kolabuje pod náporem komerce a velkých prachů…

Nedělejme si samozřejmě iluze, že móda nebyla nikdy o penězích – vždyť právě bohatí a slavní ji vždy “hnali kupředu”… A nikdy se tím ani netajili. Lpěli na tom udržovat vysoký společenský status, který byl (nejen) v minulém století spojen výhradně s “estetickou krásou” a bezchybnou elegancí – kostýmky šité na míru, kožichy, perly, you name it..
Teď, když si z nás Moschino dělá už několik let prdel – kdy se na molech promenádují polonahé Barbíny, zaměstnanci “mekáče” nebo krásky oděné do obalu od čokolády, říkám si, že industrie dosáhla svého konce..

Okey, “zrůdnost” a “ugly fashion”  je nyní IN… Mizí rámce provokativního a “normálního”, ošklivého a krásného.. To, co je dneska “bleh” bude zítra “wow, that rocks!” ?! Vše je jen otázkou vkusu a toho “kam vane vítr” nebo “komu se prodáme teď” ?

Takže dnes si na sebe vezmeme bílou růži a budeme podporovat hnutí #metoo, feminismus a ženy obecně (hlavně jenom proto, že jsou to ženy) a řekneme “NE všem otravným a nadrženým chlapům”!
Zítra si ale už vezmeme tu krásnou mini sukni anebo ty šaty, které odhalují jistou krásu našich prsou.. A pak budeme žalovat šéfa, že na ně civí! Prasák jeden!

Ale ne, vážně – Miley Cyrus vypadala letos nádherně na červeném koberci Grammy! Jsem ráda, že v první řadě ona se přidala do “legie” bojovníků proti sexuálnímu obtěžování … Protože již tolik let odvádí skvělou práci v propagaci silných, inteligentních, emancipovaných žen!

 

Nechápu, proč jí muži tak očumují! Takové prudérní oblečení přeci posílá jasnou zprávu světu: “Nedotýkejte se mě, jsem silná a emancipovaná žena!”

 

 

K hollywoodskému “honu na čarodějnice” se dost hezky vyjádřila naše přední sexuoložka Hana Fifková, kterou v tomto ohledu chválím za to, že nám otevírá oči pro jinou perspektivu – doporučuji přečíst! 

Btw: v žádném případě nepodporuji šovinistické chování mužů a/nebo neetické zacházení vůči ženám – na pracovišti, i mimo něj…  Je potřeba akorát umět rozeznat “nešikovný flirt” od nemístného osahávání… a na to druhé existuje, mé milé dámy, jedno velmi efektivní řešení:

 

 

Mnohdy kážeme vodu a pijeme víno: podporujeme PETA, zakazujeme kožichy a špatné zacházení se zvířaty, testování kosmetiky na hlodavcích, opičkách a jiných našich “chlupatých bratrech” a zároveň cílíme na asijský trh, kterému se zaprodáváme, nebo z něj všechno skupujeme, protože je to KUREVSKY LEVNÝ – konkrétně Čína se mimochodem netají o svém testování kosmetiky na zvířatech, je jedním z největších producentů kožichů (ať už těch pravých, nebo těch “fake” – což jsou v podstatě kočky) i vlastně “všeho” a je velmi nechvalně známo svým nehumánním jednáním vůči vlastní přírodě, lidem i vůči štěňátkům.. (za poslední informaci ručí Refresher 🙂 )

Je to jako kdybychom říkali radikální “NE” masu, protože “kráva je kamarád, ne žrádlo”, ale jedli každé ráno slaninku…

 

 

Dnes jsem si přečetla, že má svět první “virtuální celebritu”. Miguela je 19ti letá neexistující polobrazilka a pološpanělka “žijící” v LA, která se obléká do Chanel a Diora, je oficiální múzou make up značky Pat McGrath, odsuzuje otevřeně “bílé lidi” za snad veškeré problémy světa, je velmi akční, když se jedná o podporu imigrantů, LGBT komunity a jiných osob “v nesnázích”-  což je skvělé! Nejen, že díky internetu můžete být politickým aktivistou, aniž byste zvedli prdel z gauče (stačí přeci dát “lajk” nebo “postnout” nějakou tu strašně inspirativní větu, která změní svět), ale v tomto případě nemusíte ani reálně existovat! A mě nezbývá nic jiného, než říct :

 

 

Ne, že by “virtuální celebrity” vadili – Gorillaz jsou s námi už od 90.let a Hatsune Miku (která je pro dnešní svět důležitá asi tak, jako schody ve výtahu) už nazpívala něco s Lady Gaga a Pharrellem …

ALE! V době, kdy většina globálních módních značek odsuzuje photoshop na modelkách, kdy VOGUE přestává podporovat plastickou chirurgii a motto “Být stále mlád, já bych si přál, být stále mlád”, kdy se snažíme na mola a obálky časopisů dostat co nejvíce starších celebrit, které NĚCO ZNAMENAJÍ – jako Helen Mirren, Jane Fonda, Iris Apfel, Anthony Hopkins nebo Gary Oldman.

Klaníme se špatným idolům… Místo toho, abychom se inspirovali lidmi jako Ari Seth Cohen (zakladatel Advanced Style a také jeden z mých nejoblíbenějších fotografů a blogerů) nebo Pepe Julian Onziema (opravdový LGBT aktivista!), prahneme po tom být jako umělý výtvor šikovného grafika…

Mnohdy propadáme veřejnému mínění, jako by názory byly “trendy cetky” a zapomínáme si to nejdříve v hlavě analyzovat z více uhlů….

I když jsme konzumentská společnost – konzumujme s rozumem!

Kiss Kiss Bang Bang

OE

 

share
 • Simona
  Author: Simona Added 12 Únor, 2018 в 15:15

  Nemám tušení, jestli je “průjmová generace” tvůj vlastní obrat, nebo je to teď rozšířený pojem a jenom já se s tím setkávám poprvé, ale je to v každém případě trefa do černého. Celej tenhle post je tak strašně dobrej! A to musím přiznat, že se tady teď vlastně ozývá potrefená husa – Petu podporuju, je to podle mě jedna z nejsmysluplnějších věcí na zeměkouli, zvířata miluju – ale kdybych měla ze skříní odstranit všechnu Čínu, asi bych potřebovala kamion…
  Je fakt hrozně těžký pít jenom vodu a hluboká poklona všem, kteří to zvládnou, ale já bych nezatracovala ty, co vyrostli na víně a na vodu si postupně snaží zvyknout z vlastní vůle a snaží se být lepší. Nikdo se nezbaví ze dne na den všech svých chyb, i kdyby je zázrakem vůbec všechny viděl, ale je fajn někde začít.

  Odpovědět
  • Oli Egler
   Author: Oli Egler Added 12 Únor, 2018 в 17:35

   Símo děkuji moc za komentář! Mám vždy obrovskou radost z feedbacku – a speciálně, když se jedná o mou věrnou čtenářku! Asi jsem měla více rozvézt svou myšlenku – je těžké napsat něco “v krátkosti” k tak problematické věci, ale asi jsem měla specifikovat, že to, co je podle mě špatně je jistá “kategoričnost” a “návalová ortodoxie” – měli bychom být více tolerantní ve svých názorech a svých ideálech. Neodmítat nebo neodsuzovat nic “jednou provždy” jen na základě informací, které jsou mnohdy jen povrchní a neúplné – aneb nesoudit knihu podle jejího přebalu. Stejně tak, jako mnozí fanatici zdravého životního stylu odsuzují konzumenty masa, aniž by znali třeba jejich zdravotní stav 🙂 – třeba někteří lidé maso k životu potřebují 🙂 Myslím si, že bychom se naopak měli v jistém smyslu spojit a umět nad nimi přemýšlet – vyměňovat si názory (umět je obhájit) a nepropadat aktuálním “davovým panikám” ať se jedná o obdiv, či odsouzení 🙂

   Odpovědět
 • Simona
  Author: Simona Added 12 Únor, 2018 в 18:24

  Rozumim a naprosto souhlasim. Dneska je kazdy se vsim hned hotovej, aniz by se na vec podival z pohledu nekoho jinyho a nedej boze objektivne vyslechl druhou stranu nebo se namahal si svoje “nazory” (ktery vycetl v nejaky erudovany skupine na fb) overit. Proc posuzovat jedince, kdyz rozhodit vsechny do dvou krabic je tak jednoduchy… Doufam, ze se z tohohle prujmu (pujcuju si) zapsklosti a ignorace brzo vylecime.

  Odpovědět

Napsat komentář

Login with

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *