Who the hell is Oli Egler!?

Zaru opouští Amancio Ortega a hádejte, kdo o ní teď má zájem!

A další pikantnosti o Zaře, které jste možná ani nechtěli vědět, ale ... that shit is JEWcy! =D

Společnost Inditex, kterou v roce 1985 založil Amancio Ortega je největší módní značkou na světě. Na svém kontě má přes 7.200 obchodů po celém světě. Jejím hlavním brendem je Zara, avšak vlastní i Zara Home, Massimo Dutti, Bershku, Oysho, Pull & Bear, Stradivarus a Uterque.  Jen tak pro info, v roce 2016 byl Amancio Ortega prohlášen Forbes nejbohatším člověkem na světě – předběhl Billa Gatese o 100 miliónů dolarů.. ( o 2 později ho Bill však dohnal, a dokonce i předběhl :D, opravdu! )
Letos v červenci se taktéž podle Fashion United stal nejbohatším člověkem v módním průmyslu.

Byť v roce 2011 opustil svojí pozici ředitele Inditexu, ve všech pod-společnost se stále podílel na kreativním procesu a logistice. Jeho řídící pozici v Inditexu převzal Pablo Isla.

Ortega započal kariéru v 60. letech jako “malý” návrhář ve Španělsku, a už v roce 1975 otevřeli společně se svou manželkou  – Rosalií Mera, jejich první obchod – ZARA, kde prodávali “populární kousky” inspirované high fashion za nízkou cenu. Původně se měl obchod jmenova ZORBA, a to podle filmu Zorba the Greek (Řek Zorba, 1964), ale jelikož o dva bloky dál byl bar, který se jmenoval stejně, rozhodli se “modifikovat” jméno na ZARA.

Kvůli stoupající popularitě v 80.letech předělal Ortega design, distribuční síť i výrobu a už v roce 1988 začala expandovat přes Portugalsko. O rok později se Zara dostala do Ameriky, a v roce 1990 i do Francie.

I přes velký velký úspěch má za sebou Zara spoustu nepěkných “historek”  – několikrát měli pře, že vykrádají modely jiných návrhářů (NO SHIT SHERLOCK! A kdo do nedělá?!), také spoustu (pravdivých) nařčení od Greenpeace o toxickém odpadu, který produkují továrny, vyrábějící pro značku (2011) – což Zara přiznala, a přislíbila nápravu do roku 2020. V tom samém roce byla zavřena jedna z továren v Sao Paolo, a to kvůli špatným podmínkám zaměstnanců. Médii také proběhla letos v listopadu zpráva o “Istambulských dopisech” – ve kterých pracovníci z tureckých továren prosili zákazníky i veřejnost o pomoc při vymáhání dluhů za odvedenou práci, které (zřejmě) Zara neproplatila.

 

 

 

K mým “neoblíbenějším” módním fuckupům však patří ty antisemitistické. To, že je občas návrhář debil, už víme, ale tolikrát!!!

 

 

 

 

V roce 2007 museli stáhnout celou kolekci kabelek, na kterých se objevila svastika :

 

 

 

 

Okey, ano, dobře, je to náboženský symbol, který se používá jako dekorativní prvek, ale DUDE! REALLY?!
Kabelka prý byla vyrobena dodavatelem z Indie, takže na obhajobu použili tak trochu provařený, ale vždy vděčný princip “jiný kraj – jiný mrav” ..

V roce 2014 byla “nahlášena” další stížnost na prodejců, protože tentokrát prý prodávala dětská trička, která se velmi nápadně podobala uniformám z koncentračních táborů.

 

 

 

 

Vážně? Tohohle si NIKDO nevšiml?

 

I přes tohle všechno se hodnota Inditexu pohybuje okolo 100 miliard euro, no a hádejte, kdo o ní nyní projevil zájem…. Anna Wintour. Kreativní ředitel Burberry – Christopher Bailey nedávno navštívil centrálu společnosti a byl udiven, jak rychle se vyrobené kolekce dostávají do prodeje. Nejde totiž o měsíce, ale týdny. Svou zkušeností se podělil s Madame Wintour, a ta se na návštěvu ředitelství již chystá sama.
Bude mít snad Zara novou (kreativní) ředitelku nebo akcionářku? Let’ s see!

 

Kiss Kiss Bang Bang

OE

share

Napsat komentář

Login with

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *