Who the hell is Oli Egler!?
  SMART  

“Otec” unisexu Ted Lapidus

Dnes ženy nosí strohé military střihy, džínové sukně, i různé unisexové oblečení. Co však nevědí, je, že za všechny tyto "běžné" položky naší skříně vděčíme talentovanému návrháři a výjimečnému couturie Tedu Lapidusovi.

Ted (Edmond) Lapidus byl francouzský designer rusko-židovského původu. Stejně, jako většina těch největších designerských legend 20.století pracoval na samém začátku své kariéry v domě Diora. V roce 1961 otevřel vlastní dům (v té době mu bylo pouhých 21 let!) a už dva roky poté byl přijat do Chambre Syndicale de la Couture Parisienne.

Na začátku 60. let přetvořil “obraz křekých žen” do military stylu: blazery se zlatými knoflíky a nárameníky, které jen umocnily ženskou krásu a eleganci. Jeho talent spočíval v dokonalém stříhu, který dle jeho slov dělal lidi “o deset let mladší a o deset liber lehčí” a v perfektním zpracování i těch posledních detailů kaaždého kusu oděvu. Kov ani plast pro něj nebyly sexy, jako pro Pacco Rabanne, neuchvacoval ho Saint Laurentův orientalismus, “jemnost” Diora ani minisukně Courrègese. Co ho však nezapomenutelně zapsalo do dějim módy (podruhé), byl safari styl. Fotografie Brigitte Bardot v Lapidusovém safari saku se stala “tváří” jeho módního domu. Lapidus působil na všech “módních frontách” – tvořil haute couture módu, prêt-à-porter i módu “masovou”.

Na přelomu 60. a 70. let se dělo něco zváštího – obraz ženy se transformoval – již to nebyla jen “křehká” a strohá žena v domácnosti, hranice její “podoby” se posouvaly – žena se stala nezávislou, silnou amazonkou a na molech se začaly objevovat modelky v neforemných róbách, průsvitných košilích a přiléhavých kalhotách, což publikum na jednu stranu šokovalo a na druhou přitahovalo jako magnet!
Objevil se i materiál, který Lapidus miloval používat ve všem – kalhoty, sukně i šaty- denim. Z jeho strany se jednalo o silný marketingový tah – chápal, že vysoká móda je možná na pokraji svých sil a stejně tak i její konzervativní pohled na “mužské” a “ženské”. Také v denimu viděl velký potenciál (na rozdíl od “králů módy”, kteří denim nazývali “modrým morem”), stejně jako v gabardénu, který mohl být používan jako materiál pro všchny hlavní položky garderóby. Tento trend byl posléze kopírován všemi designery.

 

Krom toho pomohl vytvořit v 70.letech novou módní strukturu – couture, prêt-à-porter butiky ve velkých městech po celém světě a licenciovanou masovou produkci. V potenciálu masové produkce byl natolik přesvědčen, že v 1969 uzavřel dohodu s izraelskou vládou a stal se tak izraelským “designerem supremo” pro celý průmysl a dokonce pro i ženské armádní uniformy.
Jeho jméno rezonovalo všude po světě tak silně, že ho oslovil v roce 1969 sám John Lennon, aby mu pomohl navrhnout design bílé, kožené tašky, do které by umístil svých 14 erotických litografií, které vytvořil (jako svatební dar pro Yoko Ono) pod názvem BAG ONE. Taška byla vyrobena v limitované kolekci o 300 kusech, které byly šity ručně v Itálii a každá byla na zadní straně podepsána Lennonem. Kolekce “Bag One” byly tehdy prodány za 550 britských liber a nyní jsou považovány za velmi raritní sběratelský kousek. Byl snad i jediným designerem, který “převlékl” Twiggy z minisukně do elegantního kostýmu.

Od 80.let se rozhodl stáhnout do ústraní a společnost se dále zaměřila jen na produkci parfémů a dopňků – hodinek, per a brýlí. V té době taktéž firma přilákala mnoho zahraničních investorů a ve finále byla prodána. Jeho syn Olivier se stal kreativním ředitelem a svou první kolekci uvedl v roce 1989. Jak už to v rodinných firmách býva – otec se synem měli velké rozepře (hlavně kvůli designu hodinek) a jedna z nich přerostla až skoro do žaloby, která byla nakonec urovnána bez potřeby soudu.

Ve Francii zůstal až do své smrti v roce 2008.

Ted Lapidus byl vizionářem, nesmírně talentovaným couturistou a “básníkém francouzské haute couture módy”…

 

share
  • Author: Olivier Lapidus odchází z Lanvin http://oliegler.cz/2018/03/23/olivier-lapidus-odchazi-z-lanvin/ Added 23 Březen, 2018 в 19:44

    […] sezóny “vydržel” syn Teda Lapiduse v “kreativním” čele značky Lanvin… Po odchodu legendárního Albera Elbaze, […]

    Odpovědět

Napsat komentář

Login with

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *